Cemal Karakaya FETHİ DENİZHAN
Yazı Detayı
20 Eylül 2021 - Pazartesi 10:22 Bu yazı 120 kez okundu
 
FETHİ DENİZHAN
Cemal Karakaya
 
 

 

  Islak iskele tahtaları üzerinden yürüyerek,kendini bekleyen filikaya binip,daha önce gidenler gibi vedalaşmadan yeni bir hayata doğru yola çıktı Fethi Abi..

  Baba İbrahim Denizhan,Bölgedeki önemli Kuvvayımilliyecilerden.Bu ülkenin işgaline karşı mücadele etmiş bir kahraman..

 Kırklı  Ellili belki daha ônceki  yıllarda Anadolu'dan Mersin'e gôç eden Yeni bir mahalle kurup burayı yurt,mesken ve yaşam alan şekline getiren,Göncü Mahmut Karakaya'lar,Halit Yeşilova'lar,daha nice kişi ve aileler gurbette yaşamanın zor ve zahmetli hayatlarını  birlikte hareket ederek bu sorunların üstesinden geldiler..

Acılarını,hüzünlerini ve sevinçlerini konuşarak,dostça paylaşarak,yardımcı olarak aştılar..Yeni Mahalle kentin değer ve kültürüne feodal kültür ile kent kültürünü harmanlayarak Yeni kültür oluşturdular..

Farklıydılar,yürekleri gibi,yumrukları da sağlam ve sertti.Cumhuriyete bağlı,Atatürk ilkelerine inanan,CHP'nin Yerel ve Genelde iktidarı için, 4-5 Kuşak nefer gibi çalışan,ekmekleri ve çocuklarının geleceği için mücadele eden insanlardı..Duyguları gibi sofralarını açan,yoksula,düşküne yardımcı olan insanlardı.Adam gibi adamdı Yeni mahalle insanları.

Bu gelenek,görenek ve alışkanlıklar hala devam eder Yeni mahallede ..

  Fethi Abi,bir çok kurumda yönetici olarak görev yaptı..Kitap yazdı,dergilerde makaleler ve söyleşiler yaptı.Mersinin geçmişiyle ilgili kafa yordu,emek verdi,yazılar yazdı.Dünden bugüne ve geleceğe yönelik çalışmalar yaparak aramızdan ayrıldı..

   Islak iskele tahtaları üzerinden yürüyerek,kendini bekleyen filikaya binip,daha önce gidenler gibi vedalaşmadan yeni bir hayata doğru yola çıktı Fethi Abi..

   Güzel İnsandı,İyi İnsandı,Örnek İnsandı,Çalışkan İnsandı...Babaydı..Dost ve Arkadaştı...

    Işıklar içinde Uyu,Mekanın Cennet Olsun...

Ailesine,Sevenlerine Başsağlığı ve Sabır Diliyorum..

 
Etiketler: FETHİ, DENİZHAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı