Halil Öztoprak CEMEVİ’NE SİYASETİ BULAŞTIRMAK VE SEÇİM SONUÇLARI
Yazı Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 20:21 Bu yazı 155 kez okundu
 
CEMEVİ’NE SİYASETİ BULAŞTIRMAK VE SEÇİM SONUÇLARI
Halil Öztoprak
haliloztoprak5@hotmail.com
 
 

Geçtiğimiz pazar CEMEVİ seçimleri yapıldı iki liste yarıştı.

Birbirine yakın oylar alındı.
Adaylardan biri eski başkan Hasan Kılavuz’un beyaz listesi idi Bu liste bin 215 oy aldı.
Diğer aday uzun yıllar alevi derneklerinde başkanlık yapmış Alevilerin yakından tanıdığı Haydar Özdemir’in Mavi Listesiydi Mavi liste ise 886 oy aldı.
Seçim sonucu her iki aday ve üyeler tarafından kabul edildi el sıkıştılar birbirlerini kutladılar.
Seçimden sonra bazı yandaş basında bizzat Vahap SEÇER’in adı kullanılarak VAHAP SEÇER CEMEVİNE siyaset bulaştırmak istedi ama Canlar buna izin vermedi diye uzun ve yanlışlarla dolu Vahap SEÇER’i yıpratmaya yönelik haberler yapıldı. Öncelikle buna cevap verelim.
Vahap SEÇER’le ilgili yandaş basının sık sık haksız gerçekle ilgisi olmayan kamuoyunu provoke edecek haberleri yapması bilinen bir durum ama bu sefer daha büyük haksız yanlış haber yaptılar. Aslında her iki aday da bir beraberce bir açıklama yapıp yandaş basına tepki koymalı ve
“Ey yandaş basın sizi anlıyorum işiniz gücünüz Vahap SEÇER’i eleştirmek ama lütfen bunu bizim üzerimizden yapmayın” demesi gerekirdi. Yapmadıkları için bu iş bize düştü.

Vahap SEÇER’in en yakınında olan çalışma arkadaşlarından biri ve onu en çok destekleyen insanlardan biri olarak bizzat ben VAHAP SEÇER’e sordum önümüzdeki aylarda CEMEVİ’nde seçim var bu konuda düşünceniz nedir?
Bana verdiği cevap ben Büyükşehir Belediye başkanıyım oradaki seçimde kaç aday var kaç aday olacak bilemem ama bu tür yerlere siyaset bulaştırmak da müdahil olmak da doğru değil ben gelecek taleplere elimizden geldiği kadar ayrım yapmadan olumlu cevap veririm ama kim başkan olacak kim aday olacak kim yönetime girecek buna asla karışmam karışılmasını da doğru bulmam. Ben sadece adaylara başarılar dilerim kazananı da tebrik ederim dedi.
Şimdi Öncelikle yandaş basında yer aldığı gibi seçimi yapılan CEMEVİ değil Alevi Kültür Derneği Mersin şubesi idi. Siyasetten ve gerçeklerden kopuk olunca olacağı da budur.
Yani Hasan KILAVUZ değil de Haydar ÖZDEMİR kazansaydı aynı yandaş basın bu sefer CEMEVİ’nde Vahap SEÇER’in desteklediği Hasan KILAVUZ seçimi kaybetti diyecekti. Ama gerçek şu ki Vahap SEÇER kesin olarak seçime müdahil olmadı.

CEMEVİNİN SİYASETE ALET EDİLMESİ KONUSU
Bazı insanlar CEMEVİ’ini siyasete alet edebilir bu her zaman karşılaşılabilecek bir durumdur. Üyelerinin 90’ından fazlası CHP’ye de üye olan kalanının da HDP ve diğer partilere üye ve taraftar olduğu bilinmektedir Ancak CEMEVLERİ hiçbir siyasi partinin müştemilatı değildir. Buna rağmen maalesef CEMEVLERİ’nin siyasete bulaştırılması konusu doğrudur ama bunu yapanlar kimdir?

1-Hasan KILAVUZ başkan olduğu dönemlerde “Aleviler CHP’ye değil HDP’ye oy verecekler” diye demeçler vermiş en büyük tepkiyi de kendi üyelerinden almıştır. CEMEVİ’ni SİYASETE BULAŞTIRMAK BÖYLE OLUR.

2-Vahap SEÇER’in seçim çalışmaları sırasında CEMEVİ ziyaretinde bende vardım ve Hasan KILAVUZ oradaki konuşmasında birkaç defa Özgür EMİRE diye kimsenin tanımadığı 20-25 yaşlarında bir çocuğu ısrarla bizim meclis üyesi adayımız Özgür EMİRE’dir dedi bunu hatırladığım kadarı üç dört defa söyledi. Hatta ben de dahil bir çok insan böyle müdahale yanlıştır 20 yılını 30 yılını 40 yılını CHP’ye ve siyasete harcayan insanların önüne şike ile birini çıkarmak emeğe saygısızlıktır CEMEVİNİ siyasete bulaştırmak diye düşündük. CEMEVİ’ni SİYASETE BULAŞTIRMAK BÖYLE OLUR.
Aslında orada Özgür Emire Hasan Kılavuz’a benim meclis üyesi olmama yardımcı ol demişse Hasan Bey ben bu kurumu siyasete bulaştırmam demeliydi. Yok bu teklif bizzat Hasan Kılavuz’dan gelmişse Özgür Emire’nin Hasan bey benden çok hak eden emek harcayan insanlar var bu haksızlık olur demeliydi. Halen bu çocuk nasıl meclis üyesi oldu neden bu çocuk için CEMEVİNİ siyasetine bulaştırıldı bu konu cevapsız. CEMEVİ’ni SİYASETE BULAŞTIRMAK BÖYLE OLUR.

3-Mersin CEMEVİNİN de bağlı olduğu Alevi Kültür Dernekleri genel başkanı Doğan DEMİR Ahmet Davutoğlu’nun partisine genel başkan yardımcısı oldu bu utanmazca davranışa Hasan kılavuz Özgür Emire’den hiçbir tepki gelmediği gibi bizim Doğan Demir’in bu topluma ihanet eden davranışını kınayan açıklamamızı engelemek için bizzat Özgür Emire’yi gönderip burada bu açıklama yapamazsınız dediler bizi engeleyemeyince ardından polis ve polis müdürü gelip burada açıklama yapamazsınız dedi bizde bedeli ne olursa olsun yapacağız dedik ve açıklamamızı yaptık. Aslında bu açıklama bizim değil nasıl hangi gücün meclis üyesi olmasını sağladığını bilmediğimiz Özgür Emire’nin ve Hasan Kılavuz’un yapması lazımdı yapmadılar tepki göstermediler. CEMEVİ’ni SİYASETE BULAŞTIRMAK BÖYLE OLUR.

4-TOROSLAR CEMEVİ’nin bazı yöneticileri AKP-MHP ittifakında aktif rol oynadılar Toplantılarına katıldılar. Hatta bir yönetici TOROSLAR Belediyesinden AKP-MHP ittifakının meclis üyesi oldu. CEMEVİ’ni SİYASETE BULAŞTIRMAK BÖYLE OLUR.

5-Bunu yazmak bizim gibi ömrünü mücadeleye harcayan insanlar için üzüntü verici bir durumdur ama Bütün bunların sonucu bu beşinci madde olacaktır. Türkiyedeki tüm Alevi Bektaşi Derneklerini,vakıflarını bünyesinde bulunduran çatı örgütü Alevi Bektaşi Fedarasyonu bir dilekçe ile Antalya CHP il başkanlığına başvuruyor. Dilekçede Alevi Bektaşi Fedarasyonu genel başkanı Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel başkanı, Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı, Pirsultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanının yani kurum olarak neredeyse Alevi kurumlarının tamamına yakının imzası var ve bu kadar dernek kurum alevi kültür dernekleri genel sekreteri Ali AKTAŞı Antalya’dan meclis üyesi yapmak için başvurdular bu yanlışa nasıl düştüler neden bu hatayı yaptılar bilmiyorum ama Ali AKTAŞ meclis üyesi yapılmadı dilekçeleri dikkate alınmadı ve geriye bu genel başkanların bu yanlışı kaldı. CEMEVİ’ni SİYASETE BULAŞTIRMAK BÖYLE OLUR.

BEN OYUMU KİME VERDİM

Ben oyumu mavi listeye verdim. Sebebi şu idi mavi  listeden Haydar Özdemir ve Ertuğrul Bozkurt’la yaptığım görüşmede iki talebim oldu.

1-Öncelikle haksız yere cem evinden uzaklaştırılan Suat Yıldız Gazi Karayiğit Ekber Fıratın iade-i itibar edilerek bu kararın yanlış olduğunu bu insanlarla ilgili yapılan haksızlığı gidermeye çalışıp çalışmayacaklarını sordum ve bana evet bu karar yanlış olmuştur bu konuda sana hak veriyoruz dedikleri için oyumu mavi listeye verdim.

2-Aidat ödemese bile her üyenin oy kullanabilmesini sağlamaya çalışacağını söyledikleri için onlara oy verdim çevreme de bu haksızlığın ortadan kalkması için mavi listeye oy verilmesini istedim.
(Bilmeyenler için söyleyelim Suat Yıldız bu mücadele biri yazlık iki evini arabasını en az ömrünün 30-40 yılını harcadı ve asla bir siyasi beklentisi olmadı hiç başkan adayını bizim cem evi olarak meclis üyesi adayımız filanca kişidir demedi şerefi ile yaşadı evlerini sattı arabasını sattı sonuçta daha iyi bir iş bulabilmek için ömrünün 40-50 yılının geçtiği Mersin’i anılarını arkadaşlarını mücadelesini geride bırakarak başka bir şehire yerleşti.)

SONUÇ OLARAK
1- Bu seçimde tarafsız kaldığı üyeleri ve adayların neredeyse tamamını bizzat tanımasına rağmen seçime müdahale etmediği üyelerin tercihine saygı duyarım dediği için Vahap SEÇER’e teşekkür ederim.
2-Seçimi Haydar Özdemir kazansaydı aynı adaylar bakın görün listede Vahap SEÇER HASAN Kılavuzu destekledi ama desteklediği aday kaybetti diye yazacaklardı.

YENİ YÖNETİMİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLER
1- Alisiz Alevilik fitnesine karşı net tavır takınmalıdır. Bizim dinimiz islam Kitabımız Kuran peygamberimiz Hz Muhammed velayetimiz Hz Ali ve Ehlibeyt aleyhiselam’dır diye bir açıklama yapmalıdırlar. Zira özelikle Hasan Kılavuz ile ilgili bu konuda çok büyük eleştiriler gelmektedir.
2-Suat Yıldız, Ekber Fırat, Gazi Karayiğit’in dernek emekçileri olduğunu ilk kuruluşundan bu yana çok emeği geçtiğini dernekten uzaklaştırılmalarının yanlış bir karar olduğunu en azından bir açıklama ile kamuoyuna duyurup iadeyi tibar yapılmalıdır.
3-Aidat ödense de ödenmese de her üye oy kullanabilmelidir.
4-Hasan Kılavuz dernek başkanı olduğu zaman 7bin küsur olan üye sayısı neden 3 binlere düşmüştür. Bu konunun yeni yönetimce incelenmesi gerekir.
Kardeşlerim bugün herkes CEMEVİ’ne üye olabilir 2 resim bir fotoğraf ile insanlar üye olabiliyor ancak biz bu mücadeleyi başlattığımızda her şey daha zor tehlikeli ve baskı altında olmakta idi. Evlerimize kadar takip edilmeler üyelerin fişlenmesi devlet kurumlarında işe gireceklerin fişlenmesi gibi zorluklara rağmen büyük bir mücadele ile bu günlere gelindi. Bu kurumlar birkaç yandaş basının yada yanlış insanın elinde zarar görmemelidir.

Gelin Canlar bir olalım.

 
Etiketler: CEMEVİ’NE, SİYASETİ, BULAŞTIRMAK, VE, SEÇİM, SONUÇLARI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Ağustos 2021
AFGANİSTAN ‘I DOĞRU OKUMAK
1393 Okunma.
19 Ağustos 2021
OSMANLILAR’ın TALİBAN İLE 300 YIL ÖNCEKİ SAVAŞI
1267 Okunma.
16 Ağustos 2021
İNGİLİZ İLERİ ORDUSU TALİBAN AFGANİSTAN’I ELE GEÇİRDİ
1000 Okunma.
12 Ağustos 2021
AFGANİSTAN GÖÇÜNDE HEDEF TÜRKLERDİR TÜRKİYE’DİR
826 Okunma.
12 Temmuz 2021
MERSİNİSVEÇ mi? MERSİNNORVEÇ mı? MERSİNLANDİYA mı?
991 Okunma.
30 Haziran 2021
AKP’yi KORKUTAN İMAMOĞLU’mu VAHAP SEÇER mi?
1567 Okunma.
11 Mayıs 2021
YENİDEN 104 GENERAL VE CÜPPELİ AMİRAL
1246 Okunma.
01 Mayıs 2021
TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ,SÖZDE SOYKIRIM VE 128 MİLYAR DOLAR
1178 Okunma.
21 Nisan 2021
TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ve ÜLKEMİZİN FİL TEPKİSİ
1609 Okunma.
14 Nisan 2021
PANDEMİ DÖNEMİ UNUTULAN MEVSİMLİK İŞÇİLER ve VAHAP SEÇER
1516 Okunma.
08 Nisan 2021
MONTRÖ SÖZLEŞMESİ ve LİNÇ EDİLEN 104 YURTSEVER ASKER
2002 Okunma.
01 Nisan 2021
PORNOCU ARAP LİDERLERİ VE ŞEREF MADALYASI
1476 Okunma.
24 Mart 2021
İKİ YÜZ YIL SONRA 2.NAVARİN FACİASI, ANADOLU’nun İŞGAL GİRİŞİMİ ve MERSİN LİMANI
1720 Okunma.
18 Mart 2021
YENİ TİP SÖMÜRGECİLİK ve MERSİN LİMANI
1767 Okunma.
11 Mart 2021
YAĞMALANAN KENT MERSİN
1469 Okunma.
04 Mart 2021
MERSİN LİMANI VE İDAM CEZASI
1420 Okunma.
23 Şubat 2021
MARS’ın YOLU KARS’TAN GÜNEŞ’in YOLU MERSİN’den GEÇER
1293 Okunma.
17 Şubat 2021
BİR TARİHÇİNİN ÖLÜMÜ
1526 Okunma.
12 Şubat 2021
K.MARAŞ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE Mİ BAĞLANIYOR
1221 Okunma.
04 Şubat 2021
KAŞIKÇI ELMASI VE TAŞBİNAYA YAPILAN SALDIRI
1758 Okunma.
01 Şubat 2021
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALKÇI BELEDİYECİLİK’TE ÇIĞIR AÇTI
1052 Okunma.
29 Ocak 2021
MERSİN’de ŞOK
1244 Okunma.
19 Ocak 2021
YENİŞEHİR’DE YAŞAYAN ZENCİLER
1138 Okunma.
Haber Yazılımı