Mersin'de tarafsız haberin merkezi, 1958'den günümüze...
Hakkımızda

Sonhaber’in arkasında bir tarih bulunuyor. Mersin’de gazetecilik Sonhaber ailesi ile başlıyor. Ailenin gazetecilik geçmişi 1909 yılına dayanıyor. Mersin’de gazetecilik Nimet Tufan’ın dedesi Müezzinzade Tahir Efendi’nin Mersin’de ilk gazeteyi çıkarması ile başlıyor. Mehmet Tahir Efendi Fransa’da öğrenim gördü. Tarsus Mal müdürü iken tayini çıkması üzerine, işinden ayrılmış, matbaacılığa ve gazeteciliğe yöneldi. 1909 yılında Tarsus gazetesini çıkardı. Bilindiği gibi 24 Ocak 1908’le birlikte 2. Meşrutiyet ilan edilmiş, Basında sansür uygulaması kalkmıştır. Söz konusu özgürlük ortamı yeni gazetelerin çıktığı ve geliştiği bir ortamdır. Tarsus gazetesi de bunlardan birisidir. Gazete işgal yıllarında Milli mücadeleyi destekledi.

 

Tarsus gazetesi bir süre sonra Mersin’de de yayınlanmaya ve basılmaya başladı. Adres Kışla caddesidir. Tarsus 1927 yılında kapandı. Ve bu arada birçok gazeteci Tarsus gazetesinde yetişti. Bunlardan biri de Fuat Selami Akbaş’tır.1908’de Tarsus’ta doğan Fuat Selami Bey, Konya lisesini bitirdikten sonra Tarsus’a dönmüş ve Tarsus gazetesindeçalışmaya başladı.

 

Fuat Selami askerlik dönüşü Mehmet Tahir’in kızı Emine hanımla evlendi. Mehmet Tahir, damadı Fuat Selami’ye Mersin’de, Toros Oteli karşısında matbaa kurdu. Fuat Selami Matbaaya o günlerde doğan kızı Yıldız’ınadını verdi. Fuat Selami, 1922 yılında Mersin gazetesini çıkarmaya başladı. Mustafa Kemal’in 17 Aralık 1923’te yaptığı ziyaret ve konuşmaları, yine Dr. Reşit Galip’in Atatürk’e hitaben yaptığı ünlü konuşma ilk olarak Mersin Gazetesinde yayınlandı.

 

Cumhuriyet ilke ve devrimlerin tanıtılmasında Mersin gazetesi çok etkili oldu. Fuat Selami harf devrimiyle birlikte yeni Türkçe hurufatalara sahipoldu. Ve gazete artık Yeni Mersin gazetesi adıyla yayınlanmaya başladı.Yeni Mersin 1980 yılına kadar en uzun süre yayınlanan gazetedir. Yeni Mersin’de birçok gazeteci yetişti. Adeta okul görevi görerek, birçok araştırmacı, yazar ve sanatçının yazılarını yayınlandı.

 

Fuat Akbaş’ın kızı Nimet Tufan, 1922 yılında Mersin’de doğdu. Adana lisesi mezunu. Babası Fuat Akbaş’ın yanında gazeteciliğe başladı. 1939’da evliği nedeni ile Ankara’ya yerleşinceUlus gazetesinde Muhabir olarak çalıştı. 1956 yılında Mersin’e dönen Nimet Tufan Cumhuriyet gazetesinin muhabirliğini üstlendi. Nimet Tufan ayrıca hemen her gün Sonhaber gazetesinde bir hikâyesi ve tefrika romanları yayınladı. Hakkında birçok dava açılan Şubat 1960’ta 70 gün hapis yatan Nimet Tufan basının Jeanne Dark’ı olarak kabul ediliyordu. CHP yönetimlerinde de bulunan Nimet Tufan 1996 yılında hayatını kaybetti.

 

İhsan Tufan ise 1914 Karamürseldoğumlu. Kuleli askeri lisesini ve Kara Harp Okulunu bitirdi. Cumhurbaşkanı Muhafız alayında görev yapıyordu. 1939 yılında Nimet hanımla evlendi. 1954 yılında Albay rütbesiyle ordudan emekli oldu, Mersin’e yerleşti. CHP ilçe başkanı oldu. Sabah Postasında yazmaya başladı. Gazetesindeki bir yazısından dolayı hapse girince eşi Nimet Tufan gazeteyi yönetmeye başladı. İhsan Tufan 1 yıl hapiste kaldı. Gazete 1960 Mayıs başında DP iktidarıtarafından kapatıldı. 27 Mayısla ihtilali ile birlikte Sonhaber yayına başladı. İhsan Tufan Sonhaber’i 1965’te oğlu Tankut Tufan’a devretti. İhsan Tufan 1963 Belediye Seçimlerinde CHP’nin Mersin Belediye Başkan adayı da olmuştu. İhsan Tufan 1994’te hayatını kaybetti. İhsan ve Nimet çiftinin oğlu Tankut Tufan 1970 yılların ortalarında gazete yönetiminiüstlendi.  1942 doğumlu olan Tankut Tufan çok küçük yaşlarda gazetede çalışmaya başladı. Gazete dağıtıcılığından mürettipliğe kadar her görevi yaptı. Uzun süre muhabirlik deyaptı. Tankut Tufan Mersin Gazeteciler Cemiyeti kurucu başkanıdır aynı zamanda.

 

Fuat Selami Akbaş’ın 1949 yılında ölümünden sonra oğlu Besim Fuat Akbaş, gazetenin yayınını sürdürdü. Fuat Selami Akbaş‘ın kızı Nimet ve Damadı İhsan Tufan ailedeki gazetecilik bayrağını 1958 yılında ‘Yeni Mersin’e alternatif denilebilecek ‘Sonhaber’i kurarak devraldı. Nesilden nesile taşınacak ‘Sonhaber’in rotasını Nimet – İhsan Tufan çiftinin oğulları Tankut Tufan, 1965 yılından itibaren çizmeye başladı.

 

Basının güçlü ve onurlu bir meslek olarak tanınması için çabalayan Tankut Tufan, 1973 yılında Mersin Gazeteciler Derneği’ni kurarak mesleki örgütlenmede de önemli işlere imza attı. 1974’de Basın İlan Kurumu Genel Kurulu‘na Anadolu gazetelerini temsil etmek üzere 1243 gazete sahibinden 943’ünün oyunu alarak, ilk üye olarak seçilir. Basın İlan Kurumu‘ndaki görevi 1980 Askeri darbesiyle sonlandı. Uzun süre yürüttüğü Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’ndan da 1989 yılında ayrıldı.

 

Tankut Tufan dönemi Sonhaber gazetesini en başarılı dönemidir. 1980 öncesinin siyasi kargaşa ortamında okunan, takip edilen etkili bir gazetedir. O dönem gazetelerin birçoğunun bombalı saldırıya uğradığı günlerdir. 1979 yılında Sonhaber gazetesi de bombalanır. Sonhaber saldırıdan yılmaz, yayın çizgisini ısrarla sürdürür. Yerel basının teknik ve maddi zorluklarını bütün boyutlarıyla yaşayan Sonhaber 1995 yılından itibaren haftalık periyotlar halinde çıkmaya başladı.

Haber Yazılımı