YENİLİK FAALİYETİNDE BULUNAN GİRİŞİMLERİN ORANI YÜZDE 38,5 OLDU
Haber
24 Kasım 2021 - Çarşamba 12:32 Bu haber 321 kez okundu
 
YENİLİK FAALİYETİNDE BULUNAN GİRİŞİMLERİN ORANI YÜZDE 38,5 OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, Yenilik Araştırması 2020 sonuçları değerlendirildi.
EKONOMİ Haberi
YENİLİK FAALİYETİNDE BULUNAN GİRİŞİMLERİN ORANI YÜZDE 38,5 OLDU

Yapılan açıklamada, araştırma sonuçlarına göre çalışan sayısı 10 ve daha fazla olan girişimlerin  38,5'i, 2018-2020 yıllarını kapsayan üç yıllık dönemde yenilik faaliyetinde bulunduğuna dikkat çekildi.  Bir önceki referans dönemde (2016-2018) bu oranın 36,0 olarak hesaplandığı ifade edildi. Çalışan sayısı 10-49 olan girişimlerin  35,9'u, 50-249 çalışanı olan girişimlerin 46,7'si, 250 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin ise 67,3'ü piyasaya yeni ya da önemli ölçüde iyileştirilmiş bir ürün (mal ya da hizmet) sunmaya veya iş süreci uygulamaya yönelik çalışmalarda bulunduğu ifade edildi. Sanayi sektöründe yenilik faaliyetlerinde bulunan girişimlerin oranı  42,5 iken; hizmet sektöründe bu oranın 33,5 olduğu ifade edildi.

 

Ürün yenilikçisi girişimlerin 59,9'u ürünlerini rakiplerinden önce pazara sundu


Girişimlerin 19,7'sinin ürün yeniliğinde bulunduğu; ürün yeniliği yapan girişimler arasından mal yeniliği yapanların oranının 79,2, hizmet yeniliği yapanların oranının ise 69,2 olarak hesaplandığı belirtildi. Yeni veya önemli ölçüde iyileştirilmiş ürünlerin pazardaki durumu ele alındığında, ürün yeniliklerinin 83,4'ünün girişim için yeni olduğu, 59,9'unun ise girişimin faaliyet gösterdiği pazar için yeni olduğu gözlemlendiğine dikkat çekildi.

 

Girişimler en fazla üretim yöntemlerinde yenilik uyguladı

 

Girişimlerin 30,2'sinin temel işletmecilik fonksiyonları olarak da adlandırılan iş süreci yeniliğinde bulunduğu; iş süreçlerinde en fazla yeniliğin uygulandığı alanın, 77,8 ile mal üretme veya hizmet sağlama yöntemleri olduğu, bu kategoriyi 74,5 ile muhasebe veya diğer idari işlemler ve 68,8 ile bilgi işlem veya iletişimyöntemlerinin izlediği ifade edildi.


Yenilik faaliyetinde bulunan her üç girişimden biri finansal destek aldı

 

Yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin 31,9'unun finansal destek aldığı; bu 92,9'una merkezi kamu kurum/kuruluşları (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, vb.), 12,9'una yerel veya bölgesel kamu kuruluşları (belediye, valilik, vb.) tarafından finansal destek verildiği ifade edildi. Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon Programından destek alanların oranının 5,7, diğer AB kurumlarının finansal desteklerinden yararlananların oranı ise 6,8 olarak hesaplandığı belirtildi.

 

Yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin 27,7'si işbirliği yaptı

 

Yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin 27,7'sinin diğer girişim, kişi veya kuruluşlar ile işbirliği yaptığı; bu girişimlerin 66,2'si Ar-Ge veya diğer yenilik faaliyetlerinde işbirliği yaparken diğer rutin girişimcilik faaliyetlerinde işbirliği yapan girişimlerin oranı 68,5 olduğu ifade edildi.

 

Yenilik faaliyetinde işbirliği yapan girişimlerin 18,1'i yurt içinde, 7,2'si Avrupa ülkelerinde ve 4,8'i diğer ülkelerde Ar-Ge/yenilik faaliyetleri için işbirliğine gittiğine dikkat çekildi.

    
Stratejilerde mevcut müşteri grupları ve yüksek kalite öne çıktı

 

Yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin en çok odaklandığı stratejilerde ilk sırada  76,1 ile mevcut müşteri gruplarını memnun etmeye odaklanma yer aldığı, bunu 67,7 ile müşteriye özel çözümlere odaklanma ve 67,1 ile yeni müşteri gruplarına ulaşmaya odaklanmanın takip ettiği ifade edildi.


Yenilik faaliyetinde bulunan her dört girişimden biri patent başvurusunda bulundu

 

Yenilik faaliyetleri ile elde edilen rekabetçi avantajı etkin koruma yöntemlerinin de sorgulandığı araştırmada, yenilik faaliyetinde bulunan girişimlerin 47,4'ünün ticari marka tescili yaptırdığı, bunu 25,3 ile patent başvurusu, 18,6 ile ticari sır kullanımı, 12,7 ile faydalı model başvurusu, 12,5 ile endüstriyel tasarım tescili ve 10,0 ile telif hakkı başvurusunun izlediği ifade edildi.


Yüksek maliyetler yenilik faaliyetlerinin karşısındaki en büyük engel oldu

 

Yenilik faaliyetinde bulunmayan girişimlerin 54,8'i yüksek maliyetlerin yenilik faaliyetlerinin önündeki en büyük engel olduğunu belirtirken, bu faktörü 33,9 ile güçlü pazar rekabeti ve 28,5 ile girişim bünyesindeki finans kaynaklarının yetersizliğinin takip ettiğine dikkat çekildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİLİK, FAALİYETİNDE, BULUNAN, GİRİŞİMLERİN, ORANI, YÜZDE, 38,5, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı