‘YENİ EĞİTİM YILI SALGINLA, SORUNLARLA BAŞLAMAKTA’
Haber
03 Eylül 2021 - Cuma 11:54 Bu haber 336 kez okundu
 
‘YENİ EĞİTİM YILI SALGINLA, SORUNLARLA BAŞLAMAKTA’
Mersin Eğitim-İş Sendikası Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Nesime ASLAN, 2021-2022 Eğitim-öğretim yılı ile ilgili yazılı mesaj yayınladı.
EĞİTİM Haberi
‘YENİ EĞİTİM YILI SALGINLA, SORUNLARLA BAŞLAMAKTA’

Mersin Eğitim-İş Sendikası Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Nesime ASLAN, 2021-2022 Eğitim-öğretim yılı ile ilgili yazılı mesaj yayınladı. Aslan, “Öğretmenlerimiz 31 Ağustos 2021 tarihi itibariyle görevlerinin başındalar. Salgın şartlarında yapmış olduğumuz gözlemlerde okullarda herhangi bir hazırlık yapılmadığına tanık olduk. 6 Eylül 2021 tarihinde öğrenciler de okula gelecekler. Eğitim-öğretim 5 gün boyunca kesintisiz, seyreltilmeden devam edecek… Çok sıcak olmasından dolayı klimalar çalıştırılacak; dolayısıyla kapı, pencerelerin kapalı tutulma eğilimi olacak… Sınıf mevcutlarının ortalama 30-35 olmasıyla birlikte, birçok okulumuzda 45-50’li sayılara ulaşmıştır. Bu şartlarda mesafenin nasıl korunacağı düşündürücüdür.

Her yıl bir sorun olarak karşımıza çıkan okullarımızda temizlik personeli ve güvenlik görevlisi görevlendirme işi; görevlendirilen personellerin göreve başlamasının Ekim ayı başında gerçekleşeceği belirtilmiştir. Salgın koşullarında bunun öne alınması mümkün değil miydi? Yapılacak, alınacak her önlemin öğretmen ve öğrencinin sağlığı için olduğu MEB tarafından düşünülmemektedir. Şu anda okullarda temizlik yapacak personelin olmaması, hijyen koşullarının sağlanamayacağını açıkça göstermektedir. Kırsal bölgelerde bulunan okulların çoğunda hiç temizlik elemanı olmadığı, bir kısmında da 1 tane 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçirilen işçilerin olduğu görülmüştür. Gerekli temizlik ve hijyen maddelerinin hala okullara ulaşmadığı görülmüştür. Bakanlığın okullara gönderdiği resmi yazıda istenen hijyen koşullarının malzeme olmadan, temizlik görevlisi olmadan ya da 1 temizlik görevlisi ile gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Kaygılıyız; çünkü yaklaşık 1,5 yıldır eğitim öğretimden uzak kalan öğrencilerimizin kaybının karşılanması için somut adımlar atılmamaktadır. Yaptık oldu mantığı ile bir tek öğrencimiz feda edilmemelidir. Fırsat eşitsizliği salgın sürecinde daha da çok belirginleşmiştir.

Kaygılıyız; çünkü öğretmen ve öğrencilerimize güvenli bir eğitim öğretim ortamı hazırlayalım denilmesine rağmen, bu şartlarda hazırlanamayacağı açıkça ortadadır.

Kaygılıyız; çünkü okullarımız açılır, sonra temizlik ve güvenlik görevlisi görevlendirilir. Ardından temizlik malzemeleri gelir. Bütün bunlara geç kalınır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘YENİ, EĞİTİM, YILI, SALGINLA,, SORUNLARLA, BAŞLAMAKTA’,
Yorumlar
Haber Yazılımı