‘VAN T TİPİ CEZAEVİ İNCELENSİN’
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 15:25 Bu haber 1445 kez okundu
 
‘VAN T TİPİ CEZAEVİ İNCELENSİN’
HDP Mersin Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fatma Kurtulan, Van T Tipi cezaevinde 3 kadın mahkuma kötü davranıldığı yönünde iddia da bulundu.
SİYASET Haberi
‘VAN T TİPİ CEZAEVİ İNCELENSİN’

HDP Mersin Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fatma Kurtulan, Van T Tipi cezaevinde 3 kadın mahkuma kötü davranıldığı yönünde iddia da bulundu. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’ndan, iddiaların incelenmesi talep eden Kurtulan, “Gelen şikayetler üzerine Van Barosu Cezaevi Komisyonu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Van-Hakkari Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı yetkilileri tarafından Van T Tipi Cezaevi’nde kadın tutukluların beyanları üzerine rapor hazırlanmıştır. Rapora göre; tutuklulardan Ceyda Dindar, Gülistan Önver ve Semiran Ebağa, Mahkum Kabul Bölümü’nde görevli personel tarafından taraflı-tarafsız koğuş konusunda kendilerine psikolojik baskı yapılmış, bağırma şeklinde gerginlik çıkartılmıştır. Akabinde 3 kadın memur tarafından arama kısmına alınan mahpuslar bütün kıyafetleri çıkartılarak kendilerine önlük giydirilmiş, memurlar ‘üç kez eğil kalk ve öksür’ şeklinde söylemde bulunmuşlardır. Personele 10 gündür gözaltında olduklarını bu şekilde bir arama gerekmediğini söylediklerinde ‘sus konuşma, dediğimi yap’ şeklinde bağırılmış, mahpusların saç dipleri, ağız içi dahil olmak üzere vücudunun her yerine ince arama yapılmıştır. Kadın personel tarafından ‘ben bu işi zevkle yapıyorum’ şeklinde söylemlerde bulunulmuş, aramadan sonra odaya geçtiklerinde kendilerine gece 02:00’ye kadar yatak verilmemiş, temizlik malzemesi, semaver, TV, kitap, kalem, kağıt hiçbir şeyin olmadığı boş ve kirli bir odada bekletilmiş, 3 gün boyunca su içmek için pet bardak dahi verilmemiş, karantina odasında ayakta sayım dayatılmış ve mahpusların kantin ihtiyaçları karşılanmamıştır. Tutuklulardan Semiran Erbağa Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden Van T Tipi kadın cezaevine sürgün edildiğinde cezaevi girişinde kendisine çıplak arama dayatılmış, kabul etmemesi üzerine personel tarafından ‘arama yapılacağının’ beyan edilmiş, bunun üzerine Erbağa uygulamayı protesto etmek için kıyafetlerini çıkartıp eylem yapmış, mahpusa personelin ‘üç kez eğil kalk ve öksür’ şeklinde söylemde bulunmuş, saç dipleri, dil altı, dişleri dahil olmak üzere vücudunun her yerine ince arama yapılmıştır. Mahpus aramadan sonra tek kişilik hücreye götürülmüş, burada 3 gün tek başına kalmıştır. Mahpusa suyun kotalı olduğu bilgisinin verilmemesi nedeniyle temizlik yaparken su bitmiş, kronik hastalığından kaynaklı ilaçlarını içmesi gerektiği zaman içme suyu verilmeyerek mahpus tuvaletteki pis su ile ilaçlarını almak zorunda kalmıştır. Mahpus 3 gün sonra karantina odasına getirilerek bu odada da hiçbir temel yaşamsal ihtiyaçları ve kantin ihtiyacı karşılanmayarak insanlık dışı koşullarda kalmıştır.

Bu hususta Van T Tipi cezaevine Komisyon tarafından bir ziyaret yapılması, bahsi geçen iddiaların yerinde incelenmesi, ziyaretin kısa süre içinde gerçekleşmeyecek olması durumunda cezaevi yönetiminden bahsi geçen iddialarla ilgili bilgi istenmesini arz ve talep ederim.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘VAN, T, TİPİ, CEZAEVİ, İNCELENSİN’,
Yorumlar
Haber Yazılımı