TURAN, ERGENE NEHRİ’Nİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
Haber
07 Ekim 2021 - Perşembe 14:30 Bu haber 232 kez okundu
 
TURAN, ERGENE NEHRİ’Nİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Ergene Nehri’nin sularının Marmara Denizi’ne deşarj edilmesini TBMM gündemine taşıdı.
SİYASET Haberi
TURAN, ERGENE NEHRİ’Nİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için soru önergesi verdi. Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi:

“2020 yılı Kasım ayında Ergene Nehri derin deniz deşarj sistemi vasıtasıyla Ergene Nehri’nin suları Marmara Denizi’ne deşarj edilmeye başlandı. 1 yıldır bu deşarj devam ediyor. Deşarj edilen suyun arıtılıp arıtılmadığı, arıtılıyorsa ne düzeyde arıtıldığı, ne yazık ki kamuoyu ile paylaşılmadı. Ancak Velimeşe-Çorlu boru hattında 16 Ekim 2020 tarihinde yapılan bir deneme çalışmasında vana patlaması ile geniş tarım alanlarını basan suyun kirli ve kara renkli olduğu kamuoyunun ve bölge çiftçilerinin dikkatinden kaçmadı.

Ardından Kasım ayından itibaren Marmara Denizi'ne sadece azot ve fosfor değil, çok çeşitli toksik kimyasallar, ağır metaller vb. atılmaya başlandığı iddiası kamuoyunda sıkça dillendirilmeye başlandı.  Bu sebeple geçen 1 yılın ara toplamını almak ve kamuoyunu bilgilendirmek zorunlu olmuştur.”

Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1. Ergene Nehri derin deşarj projesiyle toplanan atık sular ne gibi bir arıtma işlemine tabi tutulmaktadır? Eğer ileri biyolojik ve kimyasal bir arıtma işlemi yapılıyorsa arıtılan su neden yeniden nehir yatağına bırakılmamakta ve Marmara Denizi'ne aktarılmaktadır?

2. Ergene Nehri derin deşarj projesinde ileri biyolojik ve kimyasal arıtma yapılıyorsa, 16 Ekim 2020 tarihli deneme çalışması sırasında vana patlaması sonucu yayılan suyun kirli ve kara renkli olmasının sebebi nedir?

3. Marmara Denizi'ne aktarılan atık sularda ve denize deşarj noktasında kimyasal analizler yapılmakta mıdır? Yapılan analiz çalışmalarından elde edilen sonuçlar nedir?

4. Derin deşarjın başlamasından bugüne kadar geçen 1 yılın sonunda Marmara’da durumun 1 yıl öncesine göre karşılaştırmasını yapacak araştırmalar yapılmış mıdır? Yapılmışsa analiz sonuçları nelerdir?

5. Ergene Nehri derin deşarj projesiyle Marmara Denizi'ne aktarılan atık su miktarı (günlük) nedir?

6. Derin deşarjla Marmara Denizi'ne aktarılan atık sularda ve denize deşarj noktasında organik klorlu pestisitler, organik kalay bileşikleri, fitalatlar, bromlu alev geciktiriciler, poliflorlu bileşikler, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAHs), dioksinler, dioksin benzeri PCB'ler ve dioksin benzeri olmayan PCB'ler, ağır metaller (cıva, kadmiyum, kurşun), radyonüklidler, mikroplastikler ve arsenik kalıntısını belirlemeye yönelik analiz çalışmaları yapılmakta mıdır? Yapılan analiz çalışmalarından elde edilen sonuçlar nelerdir? Eğer herhangi bir çalışma yapılmıyorsa, neden yapılmamaktadır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TURAN,, ERGENE, NEHRİ’Nİ, TBMM, GÜNDEMİNE, TAŞIDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı