PROF. DR. CERECİ’NİN MERSİN FİLMİ SAN FRANSİSCO’DA
Haber
27 Aralık 2021 - Pazartesi 12:51 Bu haber 565 kez okundu
 
PROF. DR. CERECİ’NİN MERSİN FİLMİ SAN FRANSİSCO’DA
Kentsel kuruluş tarihi 150 yılı geçmeyen Mersin’in, kuruluşundan bu yana aldığı göçlerle değişen yapısını ve kent kimliğini konu edinen ve Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından yönetilen Dardağandan Falafele adlı belgesel film, Eylül 2022 tarihinde San Fransisco Film Festivali’nde gösterilecek.
KÜLTÜR Haberi
PROF. DR. CERECİ’NİN MERSİN FİLMİ SAN FRANSİSCO’DA

2017 yılında yapımına başlanan ve 2019 yılında tamamlanan filmde, Mersin’in sömürgeciler tarafından coğrafi konumunun keşfedilip, Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen hammaddeleri Avrupa’ya taşımak üzere yapılan ilk demiryolu, dekovil ve rıhtımlar başlayan göç öyküsünün, canlı kaynaklarla anlatıldığı bildirildi. Önce Hristiyan Arapların yerleştiği kente, ardından Yahudilerin, Yörüklerin, Giritlilerin, Beyaz Rusların, Doğu Anadolu göçmenlerinin, Suriyelilerin yerleştiğinin anlatıldığı filmde, Mersin’in simgelerinden biri olan palmiye ağacının meyvesi dardağandan söz edildiği, son 20 yılda yaşanan Suriyeli göçüyle kentin her yanında falafel lokantalarının yaygınlaştığı belirtildi.

 

 

21 kişinin görev aldığı ve katkıda bulunduğu filmde, Mersin’in kent olma tarihinde önemli rolleri bulunan temsilcilerle görüşüldüğü, Salamon Gatenyo, Lina Nasif, Fazıl Tütüner, Fatma Aymer, Nuray Bozok, Sinan Akkaşoğlu gibi simge isimlerle röportajlar yapıldığı belirtildi. Ali Murat Merzeci’nin fotoğraf arşiviyle katkıda bulunduğu filmde, Son Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fatma Aymer ve Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üye. Ahmet Taylan’ın danışman olarak katkıda bulunduğu bildirildi.

Filmde, görüş belirten herkesin eski Mersin’e duyduğu özlem ve saygın kent kimliğine vurgu yapmasının dikkat çektiği belirtildi. Mersin’de son yıllarda yaşanan göçlerle, eski uygar kentin yozlaştığına, insan ilişkilerinin çıkarlara dayalı ve düzeysiz bir nitelik kazandığına, kentin yaşanabilirlik kalitesinin azaldığına vurgu yapıldığı öğrenildi. Eski bir Mersinli olan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, Mersin’in modern sorunu olan göç ve kimlik değişimini vurgulamak üzere Dardağandan Falafele adlı projeyi gerçekleştirdiği belirtildi.

Yazarlık, yönetmenlik, müzisyenlik, oyunculuk, reklamcılık, sunuculuk, yapımcılık, akademisyenlik, danışmanlık, kültür araştırmacılığı, fotoğrafçılık, koro şefliği, bestecilik, rehberlik, gezginlik yapan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, 30dan fazla kitap yazdığı, 27 film çektiği, 90a yakın ülkede etkinliklere katıldığı, 7 fotoğraf sergisi açtığı, 60dan fazla ülkede filmlerini gösterdiği, ödüller aldığı öğrenildi.     

Kaynak: Editör:
Etiketler: PROF., DR., CERECİ’NİN, MERSİN, FİLMİ, SAN, FRANSİSCO’DA,
Yorumlar
Haber Yazılımı