‘ENGELSİZ YAŞAM PARK’ TÜM ENGELLERİ AŞIYOR
Haber
04 Temmuz 2021 - Pazar 21:59 Bu haber 1233 kez okundu
 
‘ENGELSİZ YAŞAM PARK’ TÜM ENGELLERİ AŞIYOR
Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin “Engelsiz Yaşam Parkı”, Yenişehir ilçesi İstemihan Talay Caddesi’nde hizmete girdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in açılışını yaptığı parkta 165 özel birey parkurlardan dans evine kadar birçok olanaktan ücretsiz faydalanmaya başladı.
YAŞAM Haberi
‘ENGELSİZ YAŞAM PARK’ TÜM ENGELLERİ AŞIYOR

Merkezin en önemli hizmetlerinden birini de otizmin başlangıç tanısı olan ‘Uyaran Eksikliği’ni önlemek amacıyla hayata geçirilen ve Türkiye’de belediyeler arasında ilk olan ‘Gelişimsel Oyun Grubu’ projesi oluşturuyor. Özel gereksinimli çocuklar, havanın iyice ısınmasıyla birlikte parktaki havuzda hem serinliyor hem de spor yapıyor.

 

“4 merkez ilçemizden rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer”

 

Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışını yapan Başkan Seçer, “Burası 4 bin 250 metrekare. Mevki olarak da 4 merkez ilçemizden rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer. Özel bireylerimiz sosyal aktivite alanlarının geniş olması sebebiyle de çok rahat, çok güvenli bir şekilde burada vakit geçirme imkânına sahip olacaklar” diyerek, park için 46 öğrencinin müracaatta bulunduğunu açıklamıştı.

 

Atölyeler, oyun odaları ve dans evi…

 

165 özel birey Engelsiz Yaşam Parkı’ndaki olanaklardan faydalanmaya başladı. Geniş bir alana yayılan parkın kapalı kısımlarında ‘görüşme odası’, ‘atölye’ ve ‘oyun odası’ yer aldı. Hemen yan tarafındaki yarı kapalı alana ise bir ‘dans evi’ kuruldu. Özel bireylerin fitness ve dans aktivitelerine katılabileceği dans evi ayrıca profesyonel spor ekipmanlarıyla da donatıldı.

 

Survivor parkuru, bocce sahası ve havuz…

 

Parkın açık alanında özel bireylerin rahatça kullanabileceği üstü açılıp kapanabilen ‘yüzme havuzu’ yaza hazır bir hale getirildi. Açık alanda ayrıca ‘bocce sahaları’, ‘survivor parkuru’, ‘çocuk oyun grupları’ ve ‘masa tenisi alanı’ yer aldı. Geniş bir yeşil alana sahip parkta ebeveynler için de dinlenme alanları ve kamelyalar oluşturuldu.

 

Göçtü:Pandemi döneminde 0-6 yaş gruplarının çoğunda uyaran eksikliği tanısı oluştu”

 

Uzman Psikolog Gizem Göçtü, Türkiye’de belediyeler arasında ilk olan Gelişimsel Oyun Grubu Proje oluşturucusu olarak neden buna ihtiyaç duyduklarını anlattı. Göçtü, “Pandemi döneminde küçük yaş grupları 0-6 yaş grupları gerçekten çok darbe aldı çünkü uyaran ihtiyaçlarının olduğu, tam sosyalleşmeleri gereken, temas etmeleri gereken bir sürede biz çocukları evlere kapattık. O yüzden de çoğunda Uyaran Eksikliği tanısı oluştu” dedi. Uyaran Eksikliği’nin nedenlerini anlatan Göçtü, “Uyaran eksikliği tanısı aslında otizm başlangıcı dediğimiz sosyal iletişim eksikliği, dil konuşma geriliği ya da kimse yokmuş gibi kimseyi duymuyormuş gibi davranma şekli, temastan rahatsız olma, dokunsal hassasiyetleri olma gibi dediğimiz şeyler” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘ENGELSİZ, YAŞAM, PARK’, TÜM, ENGELLERİ, AŞIYOR,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı