ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUYOR!
Haber
27 Mayıs 2021 - Perşembe 14:47 Bu haber 584 kez okundu
 
ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUYOR!
Çocukların beslenme şekli hem beden ve zihin gelişimlerini hem de okul başarılarını doğrudan etkiliyor. Bunun için de yeterli ve dengeli bir beslenme gerekiyor. İçinde vitamin, enerji, protein ve minerallerin düzenli alındığı bir beslenme tarzı bu nedenle çocuklar için büyük önem kazanıyor.
SAĞLIK Haberi
ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUYOR!

 

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda sağlıklı kemikler oluşturmak ve kemik sağlığını korumak için yeterli D vitamini varlığının çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgül Görür, D vitamini eksikliğinin vücutta birçok sistemin olumsuz etkilenmesine ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğini anlattı.

 

Sağlıklı gelişim için şart

 

“Çocuklarda görülen D vitamini eksikliği, sağlıklı kalabilmeleri için yeterli miktarda D vitamini alamadıkları anlamına gelir. Yoksunluğu şiddetli belirtilere neden olan bu vitamin, vücutta birçok farklı işlev için kullanılır. Güçlü bir bağışıklığın oluşmasında, sinir sistemi ve kasların sağlıklı çalışmasında önemli görevler üstlenir” diyen Dr. Özgül Görür, kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyum mineralinin emilebilmesi için de D vitaminine gereksinim olduğunu ifade ediyor.

 

Güneş ışınlarıyla sentezleniyor

 

D vitamininin en çok uskumru, somon, sardalye gibi yağlı balıklarda, ayrıca karaciğer, yumurta sarısı, maydanoz, brokoli, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunduğunu söyleyen Dr. Özgül Görür, “D vitamininin başlıca kaynağı ciltte güneş ışınlarının etkisiyle aktifleşen D3 formudur. Normal koşullar altında insan vücudunda bulunan D vitamininin yaklaşık yüzde 95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir” diyerek çocukların günde 20 ila 30 dakika, sabah saat 10’la öğlen 15 arasında güneşlenmesinin bu vitamine olan ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağını aktarıyor.

 

Eksikliği sorun yaratıyor

 

D vitamini eksikliğinin, büyüme sürecindeki çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmasından dolayı saçlı deride pullanma, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümeleri, yorgunluk, halsizlik, aşırı terleme şeklinde problemlere yol açabileceğini anlatan Dr. Özgül Görür, “Hatta sık enfeksiyon geçirme durumu ve ishal gibi önemli rahatsızlıklara dahi yol açabilir” diyor.

 

Raşitizme sebep olabiliyor

 

Çocuklarda görülen aşırı ve uzun süreli D vitamini eksikliğinin kemik yoğunluğunu olumsuz şekilde etkileyip; kemiklerde yumuşama ve zayıflama şeklinde kendini gösteren Raşitizm hastalığına da neden olabileceğini belirten Dr. Özgül Görür, “Bu hastalık ise bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, büyüme geriliği, göğüste şekil bozukluğu gibi kemik yapısında kalıcı sorunlara neden olur. Ancak bazı nadir vakalarda kimi kalıtsal sorunlar da raşitizme neden olabildiğinden bu durumun karıştırılmaması gerekir” diyor.

 

İlaç kullanımı doktor kontrolünde olmalı

 

D vitamini eksikliğini gidermek için diyetle açığın kapatılmaya çalışılmasının yanı sıra kimi durumlarda ilaç tedavisi de (vitamin takviyesi) gerekebileceğini söyleyen Dr. Özgül Görür, “Ancak burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta, ilaç tedavisinin mutlaka uzman doktor kontrolünde yapılmasıdır. Çünkü yüksek D vitamini seviyesi yumuşak dokularda ve organlarda kalsiyum birikmesine ve özellikle böbrek taşları ile kalpte ritim bozukluklarına yol açarak istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Fazla D vitamini alınması, aynı zamanda yaratacağı zehirlenme sonucunda böbrek yetmezliği ile kalp yetmezliğine bile neden olabilir” diyor.

 

 

     

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇOCUKLARDA, D, VİTAMİNİ, EKSİKLİĞİ, CİDDİ, SONUÇLAR, DOĞURUYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı