‘BU DÜZEN ÇÜRÜMÜŞTÜR, DEĞİŞMELİDİR’
Haber
24 Mayıs 2021 - Pazartesi 14:57 Bu haber 498 kez okundu
 
‘BU DÜZEN ÇÜRÜMÜŞTÜR, DEĞİŞMELİDİR’
Emek (EMEP) Partisi Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, son günlerde gündemden düşmeyen Sedat Peker ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
‘BU DÜZEN ÇÜRÜMÜŞTÜR, DEĞİŞMELİDİR’

Emek (EMEP) Partisi Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, son günlerde gündemden düşmeyen Sedat Peker ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Kaya, “Türkiye, bir süredir bir mafya lideri ile İçişleri Bakanının karşılıklı iddialarına tanık oluyor. Hükümet temsilcilerinden bürokratlara, medya patronlarından çetelere, uyuşturucu tacirlerinden emniyet ve yargı temsilcilerine uzanan “derin” ilişkiler, silsile iddialar halinde ortalığa saçılıyor.

Bu durum karşısında İçişleri Bakanının derhal istifa etmesi yahut görevden alınması gerekirken yaprak kımıldamıyor! Meclis’in hızla devreye girip Araştırma Komisyonu kurması, aynı anda savcıların harekete geçmesi gerekirken hukuk yerlerde sürünüyor, herkes tek adamın ne diyeceğine bakıyor. Açıktır ki bu vahim tablo “tek adam yönetiminin” ülkeyi ne hale getirdiğinin resmidir.

Türkiye, karanlık tünellerle dolu tarihinin bir kavşağında duruyor yine. Demokratik hak ve özgürlükleri, hukuku tanımayan tek adam yönetiminin; iktidarı elinde tutmak ve toplumu baskıyla kontrol etmek için kullandığı yöntem ve araçlar, herkesin gözleri önüne seriliyor. Suç örgütleriyle, sokak çeteleriyle, uluslararası mafya ağlarıyla girilen ilişkiler, bu karanlık odakların arasındaki bir çatışmadan fışkıran çirkefte açığa çıkıyor.Vaktiyle “hayırsever işadamı” diye övülen; Kültür Bakanlığı sponsorluğundaki törenlerle “Türk Hakanı” sıfatıyla ödüllendirilen; tertiplediği şiddet yanlısı gösteriler ve saldırgan demeçleri iktidar medyasının manşetlerini süsleyen; ülkenin bilim insanlarına, barış isteyen yurttaşlara, tüm bir muhalefete alenen kanlı tehditler savuran; ama tüm bu yaptıkları siyasi olarak faydalı bulunduğu için sırtı sıvazlanan, kan dökme tehditlerine ilişkin dava “ifade özgürlüğü” denilerek kapatılan bir çeteci; siyasal iktidarın kilit isimlerini hedef alarak, yaptıklarının bir kısmını ifşa ediyor.

“Türkiye’yi vesayet rejiminden kurtarma” demagojisi ile toplumun demokratik taleplerini istismar eden AKP, 20 yıllık iktidarında, her konuda olduğu gibi bu konuda da söylediklerinin tam tersini yaptı. Yoksulluğu, yolsuzluğu ve yasakları ortadan kaldırma vaadini nasıl tutmadıysa; derin devlet, çeteler gibi isimlerle anılan yönetme ve baskı araçlarını da ortadan kaldırmadı, bunları kendisi için daha kullanışlı olacak şekilde yeniden organize etti. Kendinden önceki dönemin yöntem ve araçlarını kullanarak, hatta bazı aktörlerini bizzat devşirerek sömürü düzeninin bir dayanağı haline getirdi.

Bugün söz konusu kesimlerin kendi arasında ortaya çıkmış bir çatışmayla gördüğümüz şey, tek adam rejiminin işleyişine dair rolü büyük olan kirli ilişkilerdir. Grevleri yasaklayan, milletvekillerini ve belediye başkanlarını tutuklayan, pek çok yerde seçimin yerine kayyumu koyan iktidarın, bu saltanatı sürdürebilmek için sokakların en pis köşelerinde de koalisyon ortakları edindiğini görüyoruz.

Türkiye halkı kendi başına “fillerin tepişmesinden” bir şey çıkmayacağını bilmeli ve sonunda ezilenin yine yoksullar olduğunu hatırlamalıdır. Asıl olan demokratikleşme mücadelesini yükseltmelidir. Türkiye işçi sınıfı ekmek ve özgürlük kavgasının öncüsüdür. Özgürlüklere ekmek kadar ihtiyaç duyduğumuz açıktır. Türkiye çete içi bir kavganın taktik adımlarını izleyerek demokratikleşemez. Türkiye’yi ancak emekçilerin mücadelesi ve iktidarı temizleyebilir. Sömürü, yolsuzluk, mafya-çete üçgenine son; BU DÜZEN ÇÜRÜMÜŞTÜR DEĞİŞMELİDİR”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘BU, DÜZEN, ÇÜRÜMÜŞTÜR,, DEĞİŞMELİDİR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı