BATAKLIK OPERASYONU İDDİANAMESİ MECLİS GÜNDEMİNDE
Haber
16 Temmuz 2021 - Cuma 11:50 Bu haber 199 kez okundu
 
BATAKLIK OPERASYONU İDDİANAMESİ MECLİS GÜNDEMİNDE
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Bataklık operasyonu iddianamesini meclis gündemine taşıdı.
SİYASET Haberi
BATAKLIK OPERASYONU İDDİANAMESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi. Dr. Rıdvan Turan Bataklık operasyonu iddianamesinde adı geçen kişilerin ulusal ve uluslararası bağlantılarının tespit edilmesi, devlet görevlileriyle olan ilişkilerinin ortaya çıkarılması ve bu bağlamda işlenen suçların araştırılması ve incelenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep etti.

HDP Mersin milletvekili Rıdvan Turan’ın önergesinde şu ifadeler yer aldı: “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 30 Haziran 2020’de “Bataklık" operasyonunun başlatıldığını duyurmuştu. Operasyon kapsamında 9 ülkede faaliyet gösterdiği belirtilen örgütün liderleri Nejat Daş, Çetin Gönen ve 1 emniyet müdürü dahil 26 kişi tutuklanırken uluslararası sularda taşımacılık yapan gemilerde tonlarca uyuşturucu ele geçirildi. 1 yıl sonra ise 'Bataklık' operasyonu soruşturması kapsamında 73 sanık hakkında hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edildi.

Uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı dünyasında tanınan Gören’in adı Hollanda, İtalya, İngiltere, Brezilya gibi ülkelerdeki uyuşturucu ticaretinde geçiyor.  İddianameye göre; Gören, uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği parayı kuryeler aracılığıyla Türkiye’ye getirip yakınlarının kurduğu firmalar üzerinden aklamaya çalıştı. Brezilya ve Hollanda, sırasıyla 2015 ve 2016’da Gören’i uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle Interpol’ün “kırmızı bülteni” ile tüm dünyada yakalamak amacıyla aradı. Gaziantep’te 2013’te ve Kırşehir’de 2014’de, Gören hakkında savcılıklarca başlatılan soruşturmalarda verilen kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararları, suç örgütü liderine yönelik deliller sonrasında mahkemelerce kaldırılarak yeniden yargı yolu açıldı.

Bataklık iddianamesine göre suç kayıtları açık bir şekilde ortada olmasına rağmen asılsız ve usulsüz bir şekilde Çetin Gören’e Elâzığ Valiliği üzerinden ise 2018’de silah taşıma ruhsatı verildi.

Silah ruhsatlarına imza atan ise Elâzığ eski valisi Oktay Çetin Kaldırım, şimdi Sakarya valisidir. “Bataklık” iddianamesinde, uyuşturucu ağında bulunan devlet görevlilerinden, emniyet ve yargı mensuplarından bahsedildi. Görevdeki emniyet mensuplarının uyuşturucu parasını sınırdan aldığı, işin içinde yer alan savcı ve valinin soruşturma geçirdiği anlatıldı.

Diğer yandan “Bataklık” operasyonunda 50 milyon lira sermayeli D&D Motor adlı şirketin sahibi Nevzat Kaya'nın da adı geçiyordu. Organize Suç Örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, Süleyman Soylu’nun ailesine ait özel plakayı Nevzat Kaya'nın da kullandığını ileri sürerek Soylu'nun sigortacılık yapan oğlu Engin Soylu'nun Bataklık operasyonundan önce Nevzat Kaya'ya ulaşarak, "operasyon olacak" dediğini ve özel plakayı iptal ettiklerini iddia etti.

Sedat Peker’in bir diğer çarpıcı iddiası ise Engin Soylu'nun Nevzat Kaya'ya 5 milyon dolar karşılığında “Bataklık” operasyonu dosyasından ismini çıkarabileceği teklifinde bulunmasıydı.

Nevzat Kaya, 6 Temmuz’da 2020’de tutuklandı. Ancak ilginç bir biçimde ne olduysa savcılık itiraz etti ve 4 gün sonra serbest bırakıldı.

Nevzat Kaya’nın Cemal Deniz Şahan'a lüks bir araç sattığı, ödemeyi elden aldığı belirtildi. Dolayısıyla Nevzat Kaya ve şirketi, uyuşturucu parasını aklama işleminde kullanıldı. Ve bu işlem birden fazla kez gerçekleşti. Peker'in işaret ettiği, Soylu ile yakınlığı olduğu iddia edilen Nevzat Kaya ve şirketi iddianamenin önemli şüphelilerindendi.

Ancak yüzlerce yıl hapsi istenen Nejat Daş ve Çetin Gönen ile şüpheli alış-veriş yaptığı söylenen Nevzat Kaya için kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Dolayısıyla iddianamede sayfalarca bahsedilen kara para aklama ağında olduğu söylenen D&D Motor'un sahibi Nevzat Kaya'nın dosyası kapatılmış oldu.

Bataklık operasyonu iddianamesinde adı geçen kişilerin ulusal ve uluslararası bağlantılarının tespit edilmesi, devlet görevlileriyle ilişkilerinin ortaya çıkarılması, iddiaların odağındaki kamu görevlilerinin, emniyet, yargı ve siyaset alanında suça bulaşmış insanların tespit edilmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılması elzemdir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BATAKLIK, OPERASYONU, İDDİANAMESİ, MECLİS, GÜNDEMİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı