AKTAY, ‘KADINLARIN YAŞAM HAKKI TEHDİT ALTINDA’
Haber
09 Haziran 2021 - Çarşamba 15:53 Bu haber 208 kez okundu
 
AKTAY, ‘KADINLARIN YAŞAM HAKKI TEHDİT ALTINDA’
Mersin İl Başkanı Adil Aktay, "Bu görev, bugün bize her şeyden önce, kadınların yaşam hakkına sahip çıkma sorumluluğu yüklüyor. Maalesef, kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkı büyük bir tehdit altında."
SİYASET Haberi
AKTAY, ‘KADINLARIN YAŞAM HAKKI TEHDİT ALTINDA’

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın CHP Mersin İl Binası Ziyaret etti. Ziyaretten dolayı konuşma yapan Mersin İl Başkanı Adil Aktay, şunları aktardı: “Türkiye’de kadın – erkek eşitliğinin öncülüğünü, kurucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet Halk Partisi üstlenmiştir. 

Cumhuriyet Halk Partili olmak demek, kadını erkeğiyle, her alanda eşit bir Türkiye için mücadele etmeyi onurlu bir görev kabul etmek demektir. 

Bu görev, bugün bize her şeyden önce, kadınların yaşam hakkına sahip çıkma sorumluluğu yüklüyor. Maalesef, kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkı büyük bir tehdit altında. Kadınlar, kadın oldukları için katlediliyor, şiddete maruz kalıyor. Ve ülkenin yöneticileri bu yaşananları sadece seyretmekle kalmıyor, kadına karşı şiddeti normalleştirmeye, meşrulaştırmaya çalışıyor. Kadın katilleri, kadına yönelik şiddet uygulayanlar bir yana bırakılıyor, bütün bunlara itiraz edenler, tepki gösterenler cezalandırılmak isteniyor. 

Bütün bunlara rağmen, bu ülkenin kadınları, dayanışma ve mücadeleleriyle, özgür ve güvenli bir geleceği kurmak yolunda çok değerli adımlar atıyorlar. 

Hiç kuşkusuz, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları bu dayanışma ve mücadelenin en önemli platformlarından, en değerli güç kaynaklarının başında geliyor. 

Bugün Mersin’de ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduğumuz  Aylin Nazlıaka da öncülük ettiği “YaşamHak” projesiyle bu mücadeleye yeni bir boyut ve ivme kazandırmıştır. “YaşamHak” projesiyle birlikte, Cumhuriyet Halk Partisi, zor durumdaki kadınlara bir çare, bir yuva olmakta daha da ileri bir seviyeye taşınmıştır. 

Mersin, il kadın kolları örgütümüzün ve Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizin çabalarıyla, kadınlar adına önemli kazanımların hayata geçtiği bir şehirdir. Elbette daha yapılacak çok şey var. Sayın Nazlıaka’nın Mersin’deki toplantı ve ziyaretlerinin kadınların hak ve eşitlik mücadelesine güç katacağına, yeni atılımların önünü açacağına yürekten inanıyorum.”

.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKTAY,, ‘KADINLARIN, YAŞAM, HAKKI, TEHDİT, ALTINDA’,
Yorumlar
Haber Yazılımı